Design Eva Bengtsson Specialauktion Keramik

Design Eva Bengtsson Specialauktion Keramik

EVA BENGTSSON (född 1955), 2 skålar samt 2 kannor, glaserat stengods, signerade Eva Bengtsson, kannornas höjd ca 17, skålarnas diameter 15 cm. 498704.

Länk till objektet hos Stockholms Auktionsverk
Stockholms Auktionsverk
2017-12-04 00:00:00
Slutpris
750 SEK

Avslutade auktioner liknande Design Eva Bengtsson Specialauktion Keramik

Design Eva Bengtsson Specialauktion Keramik

Design Eva Bengtsson Specialauktion Keramik

EVA BENGTSSON (född 1955), fat och skålfat, fatet med dekor av kvinnoansikte, glaserat stengods, signerade Eva Bengtsson, diameter ca 26,5-31,5, skålens höjd 10 cm. 496166. Läs mer...

Stockholms Auktionsverk
2017-12-04
Slutpris
750 SEK
Figurin Kramande par

Figurin Kramande par

Figurin Kramande par Jie Keramik Design: Eva Jarenskog höjd: 28cm bredd: 7,6cm Läs mer...

Kaplans Auktioner
2022-12-20
Slutpris
50 SEK
Figurin Kvinna med

Figurin Kvinna med

Figurin Kvinna med barn Jie Keramik Design: Eva Jarenskog höjd: 29,4cm bredd: 6,4cm Läs mer...

Kaplans Auktioner
2022-12-20
Slutpris
50 SEK
Design Eva Darpö Specialauktion Keramik

Design Eva Darpö Specialauktion Keramik

EVA NILSON DARPÖ (samtida), fågel, sandsten, signerad undertill, höjd inkl. sockel och järnrör 45 cm. stjärten med nagg. Läs mer...

Stockholms Auktionsverk
2017-12-05
Slutpris
1 100 SEK
Design Paul Hoff Specialauktion Keramik

Design Paul Hoff Specialauktion Keramik

PAUL HOFF (född 1945), urna med lock, Gustavsberg, 1989, glaserat stengods med brunsvart-spräcklig dekor, lock i silverfärgad glasyr, signerad och numrerad 58/150, höjd ca 14 Läs mer...

Stockholms Auktionsverk
2020-03-31
Slutpris
1 600 SEK
Eva Bengtsson

Eva Bengtsson

Eva Bengtsson, vas, keramik, H = 22 Läs mer...

Sikö Auktioner
2018-03-06
Slutpris
400 SEK
Eva Bengtsson

Eva Bengtsson

Eva Bengtsson, skål, keramik, D = 31,5 Läs mer...

Sikö Auktioner
2018-03-06
Slutpris
550 SEK
Keramik 2 delar

Keramik 2 delar

Skål, Eva Bengtsson, stengods samt skulptur i form av hand, Rosenthal. Mindre fläckar. (Höjd 6-37) Läs mer...

Dalarnas Auktionsbyrå AB
2019-05-19
Slutpris
550 SEK
KERAMIK. Golftrollet. Jie, design Eva Jarenskog.

KERAMIK. Golftrollet. Jie, design Eva Jarenskog.

Höjd 16cm. *B2 Läs mer...

Västerviks Auktionsbyrå
2019-07-07
Slutpris
100 SEK
EVA BENGTSSON, SKÅLFAT

EVA BENGTSSON, SKÅLFAT

Keramik. Signerat undertill. Diameter 45 cm. Läs mer...

Skånes Auktionsverk
2018-02-27
Slutpris
2 800 SEK