Specialauktion Allmoge vinglas
VINGLAS, 2 st. , 1700-tal, hessisk modell, fot med omvikt kant, höjd ca 16-17 cm. 469206.
Länk till objektet hos Stockholms Auktionsverk2 400 SEK
Avslutade auktioner liknande Specialauktion Allmoge vinglas
Specialauktion Allmoge vinglas
VINGLAS, 3 st, 17/1800-tal, med äldre lagningar, höjd ca 14,5 cm. 469213. Läs mer...
4 200 SEK
Specialauktion Allmoge vinglas
VINGLAS, 3 st, 1700-tal, fot med omvikt kant, höjd ca 14,5-16,5 cm. 469207. Läs mer...
3 200 SEK
Specialauktion Allmoge vinglas
VINGLAS, 1 par, 1700-tal, hessisk modell, fot med omvikt kant, höjd ca 16,5 cm. 469205. Läs mer...
3 600 SEK
Specialauktion Allmoge Golvur
GOLVUR, 1800-tal, allmoge, möjligen Morin, Halland, höjd ca 202 cm, ett lod och pendel medföljer. Renovoverat och kompletterat, nyckel saknas. Läs mer...
1 200 SEK
Specialauktion Allmoge slagbord
SLAGBORD, 1700-tal, allmoge, barockstil, furu, svarvade balusterformade ben, sarg med lådor, spår av bemålning, beslag i järnsmide, höjd ca 75, 110x70, vardera klaff ca 57 Läs mer...
4 200 SEK
Specialauktion Allmoge bockbord
BOCKBORD, furu, Finland, Österbotten, 1700-tal, allmoge, höjd ca 79, 199x60 cm. Slitage . Läs mer...
6 400 SEK
Specialauktion Allmoge smycken
DRÄKTSMYCKEN, 3 dlr, allmoge, varav: BRÖSTPLÅTAR, 1 par, silver, 1800-tal, ciselerad geometrisk dekor, behängd med tre berlocker vardera, diameter ca 10 cm, . Slitage, mindre Läs mer...
1 800 SEK
Specialauktion Allmoge hängskåp
HÄNGSKÅP, 1700-tal, barock, furu, beslag i smide, höjd ca 57, 46x25 cm, nyckel finns att avhämta vid Utlämningen. 512091. Läs mer...
1 700 SEK
Specialauktion Allmoge kista
KISTA, Järvsö, tidigt 1800-tal, med kasett på locket, smide i form av beslag och handtag på sidorna, originalbemålning med floral dekor i kasetten samt molndekorationer Läs mer...
2 400 SEK
Specialauktion Allmoge hörnskåp
HÖRNSKÅP, Ljusdal, daterat 1831, med namninitialer, lucka, ett fast hyllplan, övre del med två hyllor, originalbemålning, höjd ca 120, bredd 70 samt djup 40 cm. Läs mer...
2 400 SEK