Specialauktion Allmoge hyvlar
HYVLAR, 3 st. , 1700/1800-tal, Jämtland, björk, liten hyvel med järnet kvar, daterad 1740, monogram/bomärke, mindre hyvel daterad med inskurna romerska siffror (1759) samt 4/2 1831, initialerna A A S, bomärke och del av bomärke, hyveln sannoilkt förkortad, stor hyvel med inskuret årtal 1768 samt med initialer PNS, samtliga brännstämplade (från äldre samling?), längd ca 26-57 cm. Ej kompletta, bruks- och åldersrelaterat slitage.
Länk till objektet hos Stockholms Auktionsverk300 SEK
Avslutade auktioner liknande Specialauktion Allmoge hyvlar
Parti allmoge + 3 hyvlar
410 SEK
Verktyg och redskap allmoge
350 SEK
100 SEK
ALLMOGE-VERKTYG, bl. a hyvlar
300 SEK
REDSKAP, allmoge, trä
225 SEK
Specialauktion Allmoge Golvur
1 200 SEK
Specialauktion Allmoge slagbord
4 200 SEK
Specialauktion Allmoge bockbord
6 400 SEK
Specialauktion Allmoge smycken
1 800 SEK
PARTI ÄLDRE HYVLAR, allmoge, 1800-tal
150 SEK