Specialauktion Allmoge hyvlar

Specialauktion Allmoge hyvlar

HYVLAR, 3 st. , 1700/1800-tal, Jämtland, björk, liten hyvel med järnet kvar, daterad 1740, monogram/bomärke, mindre hyvel daterad med inskurna romerska siffror (1759) samt 4/2 1831, initialerna A A S, bomärke och del av bomärke, hyveln sannoilkt förkortad, stor hyvel med inskuret årtal 1768 samt med initialer PNS, samtliga brännstämplade (från äldre samling?), längd ca 26-57 cm. Ej kompletta, bruks- och åldersrelaterat slitage.

Länk till objektet hos Stockholms Auktionsverk
Slutpris
300 SEK

Avslutade auktioner liknande Specialauktion Allmoge hyvlar

Parti allmoge  3 hyvlar

Parti allmoge + 3 hyvlar

Luleå Auktionsverk
2022-04-24
Slutpris
410 SEK
Verktyg och redskap allmoge

Verktyg och redskap allmoge

2020-10-28
Slutpris
350 SEK
4 delar med allmoge verktyg 18001900 talets första del.

Smålands auktioner
2021-03-07
Slutpris
100 SEK
ALLMOGE-VERKTYG, bl. a hyvlar

ALLMOGE-VERKTYG, bl. a hyvlar

Södersens Auktionshus
2020-06-17
Slutpris
300 SEK
REDSKAP, allmoge, trä

REDSKAP, allmoge, trä

Södersens Auktionshus
2019-01-14
Slutpris
225 SEK
Specialauktion Allmoge Golvur

Specialauktion Allmoge Golvur

2017-10-16
Slutpris
1 200 SEK
Specialauktion Allmoge slagbord

2017-10-16
Slutpris
4 200 SEK
Specialauktion Allmoge bockbord

2017-10-16
Slutpris
6 400 SEK
Specialauktion Allmoge smycken

2017-10-16
Slutpris
1 800 SEK
PARTI ÄLDRE HYVLAR, allmoge, 1800-tal

Södersens Auktionshus
2018-01-27
Slutpris
150 SEK