Specialauktion Allmoge skåp

Specialauktion Allmoge skåp

SKÅP, 1700-tal, Jämtland, daterat 1790, delvis originalbemålning, floral dekor med ådrade lister, två luckor, fastahyllplan och låda, höjd ca 138, 98x45 cm, nyckel finns. Delar av listverket saknas, några är lösa, bruks och åldersrelaterat slitage.

Länk till objektet hos Stockholms Auktionsverk
Slutpris
4 200 SEK

Avslutade auktioner liknande Specialauktion Allmoge skåp