Specialauktion Allmoge stop
STOP, 1700-tal, Norge, masurbjörk, bär datering 1759, cylindrisk form, skuren dekor, tumgrepp med form av liggande lejon, lock med skuren dekor av springande lejon med krona, fötter i form av lejon, höjd ca 22 cm. Slitage, skador, sprickor.
Länk till objektet hos Stockholms Auktionsverk3 400 SEK
Avslutade auktioner liknande Specialauktion Allmoge stop
Stop
175 SEK
Stop
350 SEK
Allmoge Tråg & Stop Trågets Längd 70cm
250 SEK
200 SEK
Parti diverse
300 SEK
STOP, allmoge, 1800/1900-tal
150 SEK
Stop i trä allmoge 1700/1800-tal sannolikt Norge
3 200 SEK
Allmoge 6 delar
300 SEK
Stop, allmoge, 1800-tal
200 SEK
Stop, allmoge, 1800-tal
350 SEK