Specialauktion Allmoge form
FORM, stämplad med prins Oscar Fredriks monogram (sedermera Oscar II) och daterad 1857 samt Oscar II:s monogram och S, koppar, invändigt förtennad, diameter ca 20 cm. Bristningar, lagning, mindre bucklor, makulerade stämplar.
Länk till objektet hos Stockholms Auktionsverk2 400 SEK
Avslutade auktioner liknande Specialauktion Allmoge form
Kollektbössa, Allmoge, 1700/1800-tal.
1 800 SEK
Ölgås, allmoge, norra Hälsingland, 1800-tal.
10 600 SEK
475 SEK
Ölgås, allmoge, 1800-tal
3 000 SEK
Allmoge smycken 1800-tal
16 000 SEK
Golvur, allmoge, 1800-tal
450 SEK
Mangelbräde, allmoge, daterat 1747
700 SEK
Golvur, allmoge, 1800-talets första hälft
4 200 SEK
Svepask, allmoge, daterad 1844/52
3 600 SEK
Allmoge smycken 1800-tal
20 000 SEK