Specialauktion Allmoge halssmycke
HALSSMYCKE, silver, delvis förgyllt, 1800-tal med fasettslipad blå samt grön folierad glasfluss, dekor av filigran samt granulater, behängd med tre kläppar, ärtlänk, längd ca 55 cm, vikt ca 35,1 g. Bruksslitage.
Länk till objektet hos Stockholms Auktionsverk1 000 SEK
Avslutade auktioner liknande Specialauktion Allmoge halssmycke
Halssmycke, allmoge, silver, med glasstenar
7 400 SEK
Halssmycke, allmoge, silver med glassfluss
3 000 SEK
Halssmycke allmoge
HALSSMYCKE, delvis förgyllt troligen låghaltigt silver, allmoge, troligen 1800-tal, 4-radigt smycke med ärtlänkar med kulformad dekor samt kläppar med hjärtformad dekor, kistlås med blomsterdekor, längd Läs mer...
1 000 SEK
Halssmycke allmoge
1 900 SEK
Halssmycke, allmoge, 1800-tal
400 SEK
Specialauktion Allmoge Golvur
1 200 SEK
Specialauktion Allmoge slagbord
4 200 SEK
Specialauktion Allmoge bockbord
6 400 SEK
Specialauktion Allmoge smycken
1 800 SEK
Specialauktion Allmoge hängskåp
1 700 SEK