Specialauktion Allmoge kandelabrar
KANDELABRAR, 1 par, Gusum, mässing, barockstil, för 3 ljus vardera, nummer 8, höjd 58 cm. Bruksslitage.
Länk till objektet hos Stockholms Auktionsverk6 000 SEK
Avslutade auktioner liknande Specialauktion Allmoge kandelabrar
Parti diverse
Kandelabrar ett par, GAB Tenn. Svarvskål, allmoge, 1800-tal. Ljusstakar ett par, Erland Svensson. Kandelaber, 1900-tal, m.m. Slitage, bulor. (Högsta höjd 40) Läs mer...
600 SEK
Specialauktion Allmoge Golvur
GOLVUR, 1800-tal, allmoge, möjligen Morin, Halland, höjd ca 202 cm, ett lod och pendel medföljer. Renovoverat och kompletterat, nyckel saknas. Läs mer...
1 200 SEK
Specialauktion Allmoge slagbord
SLAGBORD, 1700-tal, allmoge, barockstil, furu, svarvade balusterformade ben, sarg med lådor, spår av bemålning, beslag i järnsmide, höjd ca 75, 110x70, vardera klaff ca 57 Läs mer...
4 200 SEK
Specialauktion Allmoge bockbord
BOCKBORD, furu, Finland, Österbotten, 1700-tal, allmoge, höjd ca 79, 199x60 cm. Slitage . Läs mer...
6 400 SEK
Specialauktion Allmoge smycken
DRÄKTSMYCKEN, 3 dlr, allmoge, varav: BRÖSTPLÅTAR, 1 par, silver, 1800-tal, ciselerad geometrisk dekor, behängd med tre berlocker vardera, diameter ca 10 cm, . Slitage, mindre Läs mer...
1 800 SEK
Specialauktion Allmoge hängskåp
HÄNGSKÅP, 1700-tal, barock, furu, beslag i smide, höjd ca 57, 46x25 cm, nyckel finns att avhämta vid Utlämningen. 512091. Läs mer...
1 700 SEK
Specialauktion Allmoge kista
KISTA, Järvsö, tidigt 1800-tal, med kasett på locket, smide i form av beslag och handtag på sidorna, originalbemålning med floral dekor i kasetten samt molndekorationer Läs mer...
2 400 SEK
Specialauktion Allmoge hörnskåp
HÖRNSKÅP, Ljusdal, daterat 1831, med namninitialer, lucka, ett fast hyllplan, övre del med två hyllor, originalbemålning, höjd ca 120, bredd 70 samt djup 40 cm. Läs mer...
2 400 SEK
Specialauktion Allmoge folkdräkt
FOLDRÄKT, 7 dlr, Österåker, bestående av blus, underkjol, klänning, bälte, huvudkläde, hätta, medföljande dräktsmycke i mässing samt kartong. 499160. Läs mer...
1 000 SEK
Specialauktion Allmoge betjäntlykta
BETJÄNTLYKTA, 1700/1800-tal, bleckplåt, dekor av blomsterformation, höjd 35, längd 78 cm. 497080. Läs mer...
2 200 SEK