Specialauktion Allmoge flaska
FLASKA, 1700-tal, sk ballongflaska, grönt glas med sliror och blåsor, höjd ca 37 cm. 490787.
Länk till objektet hos Stockholms Auktionsverk1 700 SEK
Avslutade auktioner liknande Specialauktion Allmoge flaska
Specialauktion Allmoge flaska
FLASKA, sannorlikt Gjövik 1830-40-tal, bukig med påklipp av noppor och band, höjd 21 cm. Nagg. Läs mer...
3 200 SEK
Parti 6 delar
Knotskål, allmoge, daterad 1884. Flaska i blåtonat glas. Mortel i mässing, m.m. Slitage, fläckar. (Längsta längd 40) Läs mer...
900 SEK
LAGGADE FLASKA, allmoge, 1800-tal
Höjd 22 cm. Läs mer...
100 SEK
FLASKA, trä, 3 st, Allmoge, Dalarna, 1800 - tal
Gårdvik, Svärdsjö Läs mer...
150 SEK
Allmoge flaska 1700/1800-tal
FLASKA, 1700/1800-tal, grönt glas, höjd ca 28 cm. Smärre slitage. Läs mer...
1 500 SEK
Flaskschatull, allmoge, daterat 1842
Bemålad furu. Beslag i smide. Med en flaska. Slitage, botten med senare spik, mindre sprickor. (Höjd 23, bredd 31, djup 24) Läs mer...
1 600 SEK
Parti Allmoge, 8 delar, flaska, skålar m.m.
höjd flaska 28 cm. (placering hylla 1:6) Läs mer...
850 SEK
Allmoge flaska
FLASKA, 1700-tal, , grönt glas, höjd ca 26 cm. Slitage. Läs mer...
700 SEK
Allmoge 2 delar, 1800-tal
Originalmålade. Laggad flaska samt ett skrivschatull med inredning. Färgslitage, skrinet saknar nyckel, inredningen senare. (Längd 14-25) Läs mer...
400 SEK
Allmoge glas
FLASKA, 1700-tal, grönt glas, höjd ca 26 cm. Slitage. Läs mer...
550 SEK