Design Sylvia Leuchovius Specialauktion Keramik
SYLVIA LEUCHOVIUS (1915-2003), väggrelief, 3 vaser, Rörstrand, glaserat stengods, märkta Rörstrand samt SL Ateljé Sweden, vasernas höjd ca 9,5-15-23 cm. 495989.
Länk till objektet hos Stockholms Auktionsverk3 400 SEK
Avslutade auktioner liknande Design Sylvia Leuchovius Specialauktion Keramik
Sylvia Leuchovius
Sylvia Leuchovius, väggplakett, keramik, Rörstrand. Motiv med kvinna i blått bland grönska och blommor. Signerad R SL. Bildmått 65 x 44 cm. Smärre fläckar. Färgbortfall. Läs mer...
6 000 SEK
Design Sylvia Leuchovius Specialauktion keramik
SYLVIA LEUCHOVIUS (1915-2003), väggskulptur, Rörstrand, glaserat stengods, signerad och numrerad 357 d, glaserat stengods, ca 41,5x41,5 cm. 496492. Läs mer...
2 200 SEK
Design Sylvia Leuchovius Specialauktion Keramik
SYLVIA LEUCHOVIUS (1915-2003), 1 par väggreliefer/skålfat, Rörstrand, glaserat stengods, märkta Rörstrand samt SL Ateljé Sweden 25, diameter ca 31 cm. 495995. Läs mer...
500 SEK
Design Sylvia Leuchovius Specialauktion Keramik
SYLVIA LEUCHOVIUS (1915-2003), väggrelief, motiv av päron, Rörstrand, glaserat stengods,, märkt Rörstrand samt SL Ateljé Sweden, ca 29,5x25 cm. 495985. Läs mer...
300 SEK
Sylvia Leuchovius vas samt skål
SYLVIA LEUCHOVIUS (1915-2003) keramik, 2 delar bestående av vas samt skål, Rörstrand, glaserat stengods, monogramsignerad S.L samt stämplat Rörstrand, vas höjd ca 23 cm, skålens Läs mer...
450 SEK
Sylvia Leuchovius Rörstrand
SYLVIA LEUCHOVIUS, Rörstrand, 3 fat, glaserad keramik, diameter 8 och 14 cm. 882735. Läs mer...
1 100 SEK
Sylvia Leuchovius Rörstrand
SYLVIA LEUCHOVIUS, Rörstrand, 2 fat, glaserad keramik, diameter 16 och 18,5 cm. Fotringsnagg, mindre bränningssprickor. Läs mer...
1 400 SEK
Sylvia Leuchovius Rörstrand
SYLVIA LEUCHOVIUS, Rörstrand, 2 fat, glaserad keramik, mått 13x13 respektive 18,5x18,5 cm. Framstår i gott skick. Läs mer...
850 SEK
RÖRSTRAND, 6 delar, keramik, bland annat Olle Alb...
2 delar Sylvia Leuchovius, 2 delar Olle Alberius "Sarek" samt 2 delar "Bamboo". Läs mer...
600 SEK
Parti keramik
Ytterfoder, Sylvia Leuchovius för Rörstrand. Vas, Royal Copenhagen. Vas i form av papperspåse, Rosenthal. Syltburk, Mari Simmulson. Figurin, Bo Borgström, m.m. Bl.a. med nagg och Läs mer...
350 SEK