Vippespejl af mahogni Denne auktion er annulleret - se nu vare #1905239
Vippespejl af mahogni med 2 skuffer, spejl med ramme og to søjler. Start 1900-tallet. H. 93 cm. B. 65,5 cm. D. 27,5 cm. Fremstår med lettere krakkeleringer.
550 DKK
Avslutade auktioner liknande Vippespejl af mahogni Denne auktion er annulleret - se nu vare #1905239
Anton Rosen. Vitrineskab i mahogni ca. 1920
Vitrineskab i mahogni med udskårede skønvirkeornamenter, front med tre låger hvori facetslebne glasruder, i det midterste rum tre hylder betrukket med filt, rummet forsynet med Läs mer...
10 000 DKK
Empire skrivepult, mahogni
To-delt empire skrivepult af mahogni; skråtstillet skriveplade ilagt grønt klæde. Gallerikant med små skuffer. I fronten tre skuffer, den nedre indrettet med indstillelig skriveplade monteret Läs mer...
2 100 DKK
Chiffoniere, mahogni
To-delt chiffoniere af mahogni, i fronten syv skuffer; profileret top; forreste par ben i form af løvepoter. Danmark, 19. årh.s anden halvdel. H. 158 cm Läs mer...
1 200 DKK
Senempire himmelseng, mahogni
Senempire fourposter bed af mahogni, Danmark 19. årh. H. 206 cm L. 191 cm B. 128 cm. Fremstår med alders- og brugsrelateret slitage, mærker. Denne Läs mer...
4 500 DKK
Empireform vitrineskab, mahogni
Empireform vitrineskab af mahogni, i fronten to låger, isat facetslebet glas, ramme med æggestavsfrise. Danmark omkr. 1900. H. 154 cm B. 115 cm D. 31 Läs mer...
625 DKK
Frederik VII canape, mahogni
Frederik VII canape af mahogni, balusterformede ben; brede armlæn prydede med søjler. Danmark, 19. årh.s anden halvdel. H. 98 cm L. 188 cm B. 73 Läs mer...
1 550 DKK
Servante samt to natborde, mahogni (3)
Servante af mahogni, i fronten låge, herover en skuffe. H. 81 cm B. 69 cm D. 46 cm. Samt to tilsavrende natborde, disse med topplader Läs mer...
1 100 DKK
Vitrineskab, mahogni
To-delt vitrneskab af mahogni, forneden to låger, bag hvilken hylder; overdel med to låger isat glas; buet top. Danmark 19. årh.s slutning. H. 228 cm Läs mer...
9 000 DKK
Biedermeier spejl, mahogni
Biedermeier spejl i ramme af mahogni, overglas med bemalt vasedekoration; buet top. Danmark, 19. årh. H. 73 cm B. 33 cm. Denne vare er en Läs mer...
725 DKK
Spejl og konsol, mahogni (2)
Spejl i ramme af mahogni H. 135 cm B. 53 cm, samt tilhørende knægtkonsol, skuffe i sargen. Danmark, 19. årh.s slutning. H. 42 cm B. Läs mer...
1 200 DKK