Lot med silversmycken 5

Lot med silversmycken (5)

Halsring, armband och hänge med kedja i sterling silver, finsk design. Halsring med trekantig smyckesten. St. ca 14,5 x 12,5 cm. Armband med trekantig smyckesten. St. ca 6,5 x 6,0 cm. Hänge med rektangulär smyckesten samt kedja. Längd på kedja ca 50,0 cm. Stämplade: 925 samt Finland. Bred handmade armring i sterlingsilver. Stämplad bl.a. 925, SAN (Albrechtssons Guldsmedsaffär i Lund), handmade, P9 och kattfot. Bredd ca 3,0 cm. St. ca 5,5 x 5,0 cm. Ring i sterling silver med sex cabochnslipade ädelstenar i olika storlek.. Ringst. ca 17,25 mm/54. (5)

Lauritz - SE, Helsingborg, Garnisonsg.
2010-11-02 17:38:14
Slutpris
525 SEK

Avslutade auktioner liknande Lot med silversmycken (5)