Langbord af mahogni Denne auktion er annulleret - se nu vare #1946939
Langbord af mahogni på tilspidsede ben, sarg med to skuffer. H. 75, L. 180, B. 89 cm. Af nyere dato.
300 DKK
Avslutade auktioner liknande Langbord af mahogni Denne auktion er annulleret - se nu vare #1946939
Snedkermester Ib Bergreen. Spisebord / langbord, m...
Snedkermester Ib Bergreen. Spisebord / langbord, mahogni. Top og stel af massiv, olieret mahogni. 280 x 90, H. 72,5 cm. Tilstræbt let og svævende udtryk. Läs mer...
8 000 DKK
Anton Rosen. Vitrineskab i mahogni ca. 1920
Vitrineskab i mahogni med udskårede skønvirkeornamenter, front med tre låger hvori facetslebne glasruder, i det midterste rum tre hylder betrukket med filt, rummet forsynet med Läs mer...
10 000 DKK
Langbord af mahogni Denne auktion er annulleret - ...
Langbord af mahogni på tilspidsede ben, sarg med to skuffer. H. 75, L. 180, B. 89 cm. Af nyere dato. Läs mer...
325 DKK
Barok langbord, eg
Barok langbord af egetræ, balusterformede ben, hvorimellem fodsparklister; skuffe i sargen. Delvis 18. årh. H. 78 cm L. 179 cm B. 72 cm. Fremstår med Läs mer...
3 700 DKK
Empire skrivepult, mahogni
To-delt empire skrivepult af mahogni; skråtstillet skriveplade ilagt grønt klæde. Gallerikant med små skuffer. I fronten tre skuffer, den nedre indrettet med indstillelig skriveplade monteret Läs mer...
2 100 DKK
Chiffoniere, mahogni
To-delt chiffoniere af mahogni, i fronten syv skuffer; profileret top; forreste par ben i form af løvepoter. Danmark, 19. årh.s anden halvdel. H. 158 cm Läs mer...
1 200 DKK
Senempire himmelseng, mahogni
Senempire fourposter bed af mahogni, Danmark 19. årh. H. 206 cm L. 191 cm B. 128 cm. Fremstår med alders- og brugsrelateret slitage, mærker. Denne Läs mer...
4 500 DKK
Empireform vitrineskab, mahogni
Empireform vitrineskab af mahogni, i fronten to låger, isat facetslebet glas, ramme med æggestavsfrise. Danmark omkr. 1900. H. 154 cm B. 115 cm D. 31 Läs mer...
625 DKK
Frederik VII canape, mahogni
Frederik VII canape af mahogni, balusterformede ben; brede armlæn prydede med søjler. Danmark, 19. årh.s anden halvdel. H. 98 cm L. 188 cm B. 73 Läs mer...
1 550 DKK
Servante samt to natborde, mahogni (3)
Servante af mahogni, i fronten låge, herover en skuffe. H. 81 cm B. 69 cm D. 46 cm. Samt to tilsavrende natborde, disse med topplader Läs mer...
1 100 DKK