Lot med smycken (19)
Ring, hänge samt två par örhänge i silver med granater. Ringstorl. ca 16,5 mm/52. Kråsnål i 18K guld med safir. Längd ca 5,0 cm. Vikt ca 3,2 gr. Spänne i silver, stämplad JGH (Hentzell J G, Kalmar) samt Q7 (1918). Skev nål. 2 st. Silverhänge i form av vikingaskepp. Ring med bergskristall, reglerbar storlek. 4 par örhänge. 2 st broscher i silver, blomstermotiv med markasiter resp. vita stenar. En sten fattas, medföljer. Armband i silver med bärnsten. Brosch i silver med porträtt. Halsband med markasiter och kvarts. Brosch i form av liten sked med samemotiv. (19)
3 200 SEK
Avslutade auktioner liknande Lot med smycken (19)
Samling Smycken Tennbroderi 1900-tal (6 delar)
700 SEK
Smycken
400 SEK
Smycken
450 SEK
Smycken
1 300 SEK
Smycken
Smycken ett parti Läs mer...
1 100 SEK
Smycken
900 SEK
Smycken
950 SEK
Smycken
450 SEK
Smycken
450 SEK
Smycken
650 SEK