Avslutade auktioner liknande döderhult auktion
Oljemålning, Anna Munthe-Norstedt (1854-1936)
Anna Munthe-Norstedt (1854-1936), Sverige. Stilleben. Signerad. Olja på pannå, 38x45 cm, yttermått inklusive ram: 52x60 cm. Anna Munthe-Norstedt, svensk bildkonstnär född 1854 i Döderhult, Småland, Läs mer...
7 000 SEK
ALLAN KARLSSON
Oljemålning på duk. "Axel Pettersson lämnar Döderhult". 76x60 cm. Läs mer...
600 SEK
Träfigurer
Träfigurer 5 st, bla Hilmer Johansson, Döderhult Oskarshamn, H=25 och mindre Läs mer...
600 SEK
Skulpturer, 5 st
5 st, Copia efter Axel Petersson, Axel Petersson Döderhultarn (1868-1925). Axel Robert Petersson, Döderhultarn, född 1868, i Döderhult, Småland, död 1925, svensk träskulptör. Läs mer...
1 500 SEK
Stig Hernborg Skärgård
STIG HERNBORG (samtida): "Innerskärgård - Vhilan Döderhult", signerad Hernborg , olja på duk, 81x116 cm. 471657. Läs mer...
1 100 SEK
Skulptur, Axel Petersson Döderhultarn (1868-1925)
Axel Petersson Döderhultarn (1868-1925), Dragspelare, längd: 21 cm, djup: 21 cm, höjd: 25 cm. Axel Robert Petersson, Döderhultarn, född 1868, i Döderhult, Småland, död 1925, Läs mer...
12 500 SEK
Oljemålning, Elisabeth Tapper (1875-1936)
Elisabeth Tapper (1875-1936), Vårbäcken, Motiv från Döderhult, Småland, signerad, duk, 80x60. Läs mer...
1 500 SEK
HILMER JOHANSSON. Skulpturer, 3 st, snidat och mÃ...
Höjd 15 till 17 cm. Läs mer...
500 SEK
HILMER JOHANSSON. Man med spånkorg, träskulptur,...
Höjd 19 cm. Läs mer...
350 SEK
HILMER JOHANSSON. Man med rock, träskulptur, Dö...
Höjd 20 cm. Läs mer...
400 SEK