Lot med smycken, Bl.a Ring i 18K samt broscher 15

Lot med smycken, Bl.a Ring i 18K samt broscher (15)

Lot med smycken. Ring i 18K guld med oval- och rundfasetterade stenar. Gravyr på baksidan, från år 1919. Ringstorl. ca 16.0 mm/50. Brosch, stjärnformad, förgylld med granater. Brosch i 835 silver i form av en blomma prydd med markasiter. Fattas tre stenar. 6 st knappar i 925 silver. Diam. ca 1,5 cm. Brosch i form av blomma med blad prydd med rundfasetterade färglösa glas stenar. Brosch i form av tre blad i 830 silver. Monogrambrosch i 830 silver. Hänge i 830 silver med kedja, prytt med färglösa glasstenar. Dräktsmycke, två broscher med pärla, kedjan lös, behöver fästas. Hänge i 835 silver med cabochonslipad grön agat. (15)

2015-09-13 14:55:00
Slutpris
650 SEK

Avslutade auktioner liknande Lot med smycken, Bl.a Ring i 18K samt broscher (15)

PARTI SMYCKEN, 10 delar, silver, 1900-tal

Formstad Auktioner
2022-11-13
Slutpris
500 SEK
Smycken 4 delar, silver, jugendstil, 1900-talets andra hälft

Dalarnas Auktionsbyrå AB
2022-09-11
Slutpris
1 900 SEK
BROSCHER OCH RING, SJU ST

BROSCHER OCH RING, SJU ST

Skånes Auktionsverk
2022-04-05
Slutpris
700 SEK
Smycken Silver

Smycken Silver

Upplands Auktionsverk
2021-04-11
Slutpris
500 SEK
Parti smycken, m.m.

Parti smycken, m.m.

Dalarnas Auktionsbyrå AB
2020-04-05
Slutpris
1 800 SEK
Smycken

Smycken

2020-05-25
Slutpris
300 SEK
Smycken 12 delar, mestadels silver

Dalarnas Auktionsbyrå AB
2021-01-10
Slutpris
800 SEK
Smycken och bijouterier

Smycken och bijouterier

2019-12-15
Slutpris
1 700 SEK
PARTI med smycken och bijouterier, bl.a. silver

Auktionsbyrån Effecta
2020-09-06
Slutpris
200 SEK
Camésmycken

Camésmycken

2019-10-07
Slutpris
200 EUR