Specialauktion Allmoge halslås

HALSLÅS, silver, delvis förgyllt, med fasettslipad röd samt grön glasfluss, 1800-tal, dekor av filigran, behängd med fem länkar, samt vidhängd kläpp med ciselerad dekor, signerad KJD 1822, längd ca 75 cm, vikt ca 74 g. Senare omgjord.

Länk till objektet hos Stockholms Auktionsverk
Slutpris
2 600 SEK

Avslutade auktioner liknande Specialauktion Allmoge halslås