Specialauktion Allmoge ölgås
ÖLGÅS, 1700-tal, Jämtland, skuren i björk, spår bemålning i järnoxidrött, höjd ca 6,5, längd 18 cm. Torrsprickor, huvudet uttorkat och nött, bruks- och åldersrelaterat slitage.
Slutpris
2 200 SEK
2 200 SEK