Specialauktion Allmoge ölgås

Specialauktion Allmoge ölgås

ÖLGÅS, 1700-tal, Jämtland, skuren i björk, spår bemålning i järnoxidrött, höjd ca 6,5, längd 18 cm. Torrsprickor, huvudet uttorkat och nött, bruks- och åldersrelaterat slitage.

Länk till objektet hos Stockholms Auktionsverk
Slutpris
2 200 SEK

Inga auktioner liknande Specialauktion Allmoge ölgås hittades.