Specialauktion Allmoge mangelbrädenljushållare

Specialauktion Allmoge mangelbräden/ljushållare

MANGELBRÄDEN / LJUSHÅLLARE, 2 st, daterade 1791 resp 1830, handtag i form av hästar, karvsnitssdekor, bemålade i grönt, rött och svart, längd ca 62-65 cm. Senare ljuspipor, lagning, skador, orangrepp.

Länk till objektet hos Stockholms Auktionsverk
Slutpris
3 600 SEK

Inga auktioner liknande Specialauktion Allmoge mangelbräden/ljushållare hittades.