Specialauktion Allmoge mangelbräden/ljushållare
MANGELBRÄDEN / LJUSHÅLLARE, 2 st, daterade 1791 resp 1830, handtag i form av hästar, karvsnitssdekor, bemålade i grönt, rött och svart, längd ca 62-65 cm. Senare ljuspipor, lagning, skador, orangrepp.
Slutpris
3 600 SEK
3 600 SEK