Specialauktion Allmoge kista

Specialauktion Allmoge kista

KISTA, Järvsö, tidigt 1800-tal, med kasett på locket, smide i form av beslag och handtag på sidorna, originalbemålning med floral dekor i kasetten samt molndekorationer på övriga delarna, höjd ca 43, 88x59 cm. Bruks och åldersrelaterat slitage.

Länk till objektet hos Stockholms Auktionsverk
Slutpris
7 400 SEK

Avslutade auktioner liknande Specialauktion Allmoge kista