Stockholms Auktionsverk X Layered Josef Frank
JOSEF FRANK, soffa, Svenskt Tenn, specialbeställning variant av soffa 678, höjd, längd 305 cm. nyligen omklädd.
Länk till objektet hos Stockholms Auktionsverk36 000 SEK
Avslutade auktioner liknande Stockholms Auktionsverk X Layered Josef Frank
Stockholms Auktionsverk X Layered Josef Frank
JOSEF FRANK, soffbord, Svenskt Tenn, modellnummer 971, formgivet omkring 1940, skiva i rot, benställning i mahogny, ställbar höjd 64, diameter 100 cm. mindre slitage. Läs mer...
13 500 SEK
Stockholms Auktionsverk X Layered ljuslykta
HANS AGNE JAKOBSSON, ljuslykta, Markaryd, 1960-tal, stomme i mässing, med lila glaskuppor, höjd ca 23 cm. Smärre slitage, oxidering, mikronnagg på ena kupan, märken från Läs mer...
2 200 SEK
Stockholms Auktionsverk X Layered ljuslykta
HANS AGNE JAKOBSSON, ljuslykta, Markaryd, 1960-tal, stomme i mässing, med lila glaskuppor, höjd ca 23 cm. Smärre slitage, oxidering, mikronnagg på ena kupan, märken från Läs mer...
2 600 SEK
Stockholms Auktionsverk X Layered Lisa Larson
LISA LARSON, "Moses", figurin, stengods, svartglaserad, signerad Lisa L K-Studion Gustavsberg, längd ca 30 cm. 526242. Läs mer...
2 000 SEK
Stockholms Auktionsverk X Layered urnor
URNOR, 1 par, gjutjärn, 1900-tal, svartpatinerade, höjd ca 43 cm. 519523. Läs mer...
1 700 SEK
Stockholms Auktionsverk X Layered spelschatull
SPELSCHATULL, 1900-tal, för backgammon samt schack, ca 45x40 cm. Fläckar, bruksslitage, beslag med defekt. Läs mer...
2 800 SEK
Stockholms Auktionsverk X Layered skål med lock
SKÅL MED LOCK, porslin, Kina, omkring år 1900, dekor av sångfåglar och pion i emaljfärger samt järnoxid, kalligrafi, botten med märke, diameter ca 28 cm. Läs mer...
4 400 SEK
Stockholms Auktionsverk X Layered biblioteksstege
BIBLIOTEKSSTEGE, 1900-talets andra hälft, skuren dekor, höjd ca 80,5, 49x44 cm. Slitage. Läs mer...
6 600 SEK
Stockholms Auktionsverk X Layered Otto Schulz
OTTO SCHULZ, fåtölj, formgiven 1936 för Boet, Göteborg, ben i alm, klädd i grön sammet, djuphäftade knappar, höjd 69 cm. 519479. Läs mer...
8 400 SEK
Stockholms Auktionsverk X Layered golvlampa
GOLVLAMPA, 1900-talets första hälft, mässing och träfot, höjd 146 cm. Slitage. Läs mer...
2 600 SEK