Stagg mandolin M50 Denne auktion er annulleret - se nu vare 1918848

Stagg mandolin M50 Denne auktion er annulleret - se nu vare #1918848

Stagg 8-strenget mandolin M50 med indbygget pickup, volume samt toneknap. Fremstår med minimale brugsspor. Varen er doneret af Niels Hausgaard. Hele beløbet (hammerslag, gebyr og salærer) går ubeskåret til ASF Dansk Folkehjælp. Lauritz.com donerer således både køber- og sælgersalær. Niels Hausgaard udtaler: "Denne mandolin har gennem mange år givet mig ro i sindet, op til at tæppet skulle gå. Jeg har stået i adskellige garderober og spillet fortinsvis græske klange. Dem rummer den mange af. Mine kollegaer er desværre ikke så meget for Zorba, så der har lydt bitre protester. Der har ligefrem været trusler om opsigelse, men det er jo ikke mandolinens skyld. Det er ikke mindst på mine kollegaers opfordring, at jeg nu afhænder min lille asiatiske ven. Jeg vil savne den og ønsker den alt godt".

Lauritz - DK, Aalborg, Nibevej
2010-05-31 19:27:17
Slutpris
4 300 DKK

Avslutade auktioner liknande Stagg mandolin M50 Denne auktion er annulleret - se nu vare #1918848