AIK memorabilia 1950-tal,  Sportauktion

AIK - MEMORABILIA - mm, plaketter, (6 st) varav 4 silver, inskription "2. PLACERING I 1946-47 ÅRS ALLSVENSKA SERIE Lennart Askinger", "1947-48 Lennart Askinger", "1951-1952 Lennart Askinger", "1952-53 Lennart Askinger", "Svenska Serien Div.I 1953-1954 Lennart Askinger", "Svenska Serien Div.I 1954-1955", 10x7,5 - 15x12 cm, TRÄFIGURIN, höjd 18,5 cm med silverplatta "Lennart Askinger 3.5.1972, FARTYGSMODELL, trä, med AIK-märke, höjd 15,5 cm, längd 15,5 cm, TÄNDARE, Rowenta, med AIK-märke samt inskription BANDY 1952-53, JUILEUMSPLAKETT, LYN, 6x4,5 cm (Fotbollsklubb från Oslo/Norge, 50 år: 1896-1946), BRONSMEDALJ, diameter 5,5 cm, porträtt av Karin Månsdotter samt Åbo, inskription TuTo-AIK18/7 54 (TuTo - Turun Toverit är ett finskt ishockeylag), MÄRKE, metall, 5x4,5 cm, "Fussball Städtespiel Berlin-Stockholm 21.12 1952 Der Senator für Volksbildung Hauptamt Leibesübungen", MEDALJER/PLAKETTER (10 st) - Lennart Askinger: "Svenska serien div II 1943-1944", Kungl.Signal.Regementet, fotboll Regmästare 1944", "Svenska serien div II 1944-1945, "Cupen 1947", "1:a pris Reservlagsserien 1948-49", "Vinnare av Allsvenska Reservlagsserien, östra gruppen 1949-50", "Allsv.Res.Ser.1950-51, 1:a pris", "Div.II 1951-52", "Div I 1953-54", Div.I 1954-55" (ca 2,5x2,5-4,5x3,5 cm). 355579.

Länk till objektet hos Stockholms Auktionsverk
2016-02-27 00:00:00
Slutpris
2 600 SEK

Avslutade auktioner liknande AIK memorabilia 1950-tal, Sportauktion

AIK memorabilia,  Sportauktion

AIK memorabilia, Sportauktion

2016-02-27
Slutpris
750 SEK
AIK memorabilia cupsegern 1949,  Sportauktion

2016-02-27
Slutpris
2 400 SEK
AIK-autografer 1940-tal mm,  Sportauktion

AIK - MEMORABILIA - AUTOGRAFER på vykort från Istanbul, 1940-talets slut, bla "Garvis, "Blondie", Suna "Mona-Lisa" Andersson, Fred Andersson..."Hälsningar från AIK-gänget... K.Nordahl Polisen, Norrköping, Sweden, Läs mer...

2016-02-27
Slutpris
350 SEK
AIK memorabilia

AIK memorabilia

2021-05-07
Slutpris
1 200 SEK
AIK ljusstakar silver,  Sportauktion

2016-02-27
Slutpris
1 400 SEK
AIK Memorabila,  Sportauktion

AIK Memorabila, Sportauktion

2016-02-27
Slutpris
400 SEK
Samling AIK memorabilia

Samling AIK memorabilia

2019-09-19
Slutpris
2 200 SEK
AIK - protokoll 1895 och 1897, Sportauktion

2016-02-27
Slutpris
6 000 SEK
AIK

AIK

2017-11-22
Slutpris
350 SEK
Autografer Brasilien VM-58 mfl,  Sportauktion

AUTOGRAFER, 1950-tal, skissblock, 1950-tal, mestadels signerade fotbollslagbilder från bla Rekord Magasinet: Brasilien VM-58 (lagbild/tidningsklipp), Franska landslaget VM 58 (delar,lagbild) Svenska landslaget 1950-tal (lagbilder, ca Läs mer...

2016-02-27
Slutpris
5 400 SEK