Gus Leander Shell Speedway, Sportauktion

SHELL - GUS (Gustav Egron) LEANDER, (1909-1980) - SPEEDWAY, "Kör med SHELL-förtroende", litografiskt tryck, signerad Gus Leander i plåten, J. OLSÉNS LITO.STHLM 1959 Sthlm., bladstorlek 70 x 50 cm;HISTORIK:Gus Leander fick sitt namn "Gus" i samband med att han som ung var med och byggde världsutställningen i New York år 1939.Leander var bla reklamtecknare och arbetade många år hos bensinbolaget Shell. Han kom därigenom tidigt i kontakt med motorsporten och skapade många av de programomslag och affischer som förekom inom denna under 1940- till 1980-talen.

Länk till objektet hos http://www.stadsauktion.se
http://www.stadsauktion.se
2016-02-27 13:16:00
Slutpris
950 SEK

Avslutade auktioner liknande Gus Leander Shell Speedway, Sportauktion