Gus Leander Shell Speedway, Sportauktion
SHELL - GUS (Gustav Egron) LEANDER, (1909-1980) - SPEEDWAY, "Kör med SHELL-förtroende", litografiskt tryck, signerad Gus Leander i plåten, J. OLSÉNS LITO.STHLM 1959 Sthlm., bladstorlek 70 x 50 cm;HISTORIK:Gus Leander fick sitt namn "Gus" i samband med att han som ung var med och byggde världsutställningen i New York år 1939.Leander var bla reklamtecknare och arbetade många år hos bensinbolaget Shell. Han kom därigenom tidigt i kontakt med motorsporten och skapade många av de programomslag och affischer som förekom inom denna under 1940- till 1980-talen.
Länk till objektet hos http://www.stadsauktion.se950 SEK
Avslutade auktioner liknande Gus Leander Shell Speedway, Sportauktion
Gus Leander Shell Speedway
450 SEK
Affisch
250 SEK
EM utombordare Gus Leander 1961
EUROPAMÄSTERSKAP FÖR UTBORDARE, GUS (Gustav Egron) LEANDER, (1909-1980), Kör med SHELL-förtroende, vintage, litografisk affisch, J. Olséns Lito.Sthlm 1961, ca 100x70 cm. Oramad, smärre kantrevor, hanteringsveck. Läs mer...
350 SEK
Motorsport vintageaffisch Sport
450 SEK