Floyd Patterson,  Sportauktion

Floyd Patterson, Sportauktion

FLOYD PATTERSON - BOXNINGSHANDSKAR, 1900-talets mitt, 1 par, den högra handsken signerad Floyd Patterson, handskar med lappar Made in Pakistan, samt SOUVENIRPROGRAM VM i Tungviktsboxning Floyd Patterson vs Jimmy Ellis, Fotbollstadion Solna 14 september 1968PROVENIENS:Inga Johansson, Västerås. Enligt uppgift och tidningsutklipp (medföljer ej) utlottades dessa boxningshandskar vid/efter boxningsgalan 1968 i Solna. Vinnaren drogs på sittplatsnumret.

Länk till objektet hos http://www.stadsauktion.se
http://www.stadsauktion.se
2016-03-15 21:06:00
Slutpris
3 800 SEK

Avslutade auktioner liknande Floyd Patterson, Sportauktion

Floyd Patterson Archie Miller signaturer 2 st

2021-05-31
Slutpris
300 SEK

2021-03-17
Slutpris
800 SEK
Floyd Patterson,  Sportauktion

Floyd Patterson, Sportauktion

http://www.stadsauktion.se
2016-02-27
Slutpris
4 600 SEK
Autografer Muhammad Ali och Floyd Patterson

2020-07-18
Slutpris
2 400 SEK
Floyd Patterson, Sportmemorabilia

http://www.stadsauktion.se
2016-12-20
Slutpris
2 800 SEK
Filmisar, James Dean, Floyd Patterson mm

Markus Auktioner
2022-12-04
Slutpris
220 SEK
Floyd Patterson, foto med autograf från 1961 samt handskrivet brev

Markus Auktioner
2022-10-23
Slutpris
2 100 SEK
Idrotten i Trelleborg samt bokfilm om Floyd Patterson och Ingemar Johansson

Markus Auktioner
2022-04-17
Slutpris
50 SEK
Figuriner 2st, Tore Borg

Figuriner 2st, Tore Borg

Dalarnas Auktionsbyrå AB
2022-03-13
Slutpris
800 SEK
AKVARELL, signerad M. Lindell-99

Auktionsbyrån Effecta
2021-09-19
Slutpris
400 SEK