Floyd Patterson, Sportauktion
FLOYD PATTERSON - BOXNINGSHANDSKAR, 1900-talets mitt, 1 par, den högra handsken signerad Floyd Patterson, handskar med lappar Made in Pakistan, samt SOUVENIRPROGRAM VM i Tungviktsboxning Floyd Patterson vs Jimmy Ellis, Fotbollstadion Solna 14 september 1968PROVENIENS:Inga Johansson, Västerås. Enligt uppgift och tidningsutklipp (medföljer ej) utlottades dessa boxningshandskar vid/efter boxningsgalan 1968 i Solna. Vinnaren drogs på sittplatsnumret.
Länk till objektet hos http://www.stadsauktion.se3 800 SEK
Avslutade auktioner liknande Floyd Patterson, Sportauktion
Floyd Patterson Archie Miller signaturer 2 st
300 SEK
800 SEK
Floyd Patterson, Sportauktion
4 600 SEK
Autografer Muhammad Ali och Floyd Patterson
2 400 SEK
Floyd Patterson, Sportmemorabilia
2 800 SEK
Filmisar, James Dean, Floyd Patterson mm
220 SEK
2 100 SEK
50 SEK
Figuriner 2st, Tore Borg
800 SEK
AKVARELL, signerad M. Lindell-99
400 SEK