Emil Gallé 1846-1904 Denne auktion er annulleret1997163
Emil Gallé. Vase af gennemslebet overfangsglas, dekoreret med blomster og bladværk, sign. Gallé. H. 23 cm. incl. fod og låg. Vase allene H. 16 cm. Vasen er repareret (revne) og senere sat på fod samt påsat låg. Nu som lampe. Emile Galle var den dominerende skikkelse i fransk cameo glas og var måske den mest fremragende person, der arbejdede med glas i Art Nouveau perioden. Han opretter eget firma år 1873. Galle blev hædret som leder af Ecole de Nancy.
1 350 DKK
Avslutade auktioner liknande Emil Gallé 1846-1904 Denne auktion er annulleret1997163
Emilé Gallé
2 000 SEK
Emil Gallé. Flacon
1 200 DKK
Emile Gallé
26 777 SEK
Emile Gallé
3 000 SEK
Emile Gallé
4 600 SEK
Emile Gallé
4 200 SEK
Emile Gallé
3 000 SEK
Emile Gallé
3 800 SEK
Emile Gallé 1846-1904 Jardinjär Fajans
1 500 SEK
Émile Gallé Vas Frankrike 1900-tal
3 000 SEK