Avslutade auktioner liknande kaplans auktion
Peder Severin Kröyer
Peder Severin Kröyer (1851-1909) Olja på pannå. Motiv; Månlandskap Skagens Strand. Signerad S K och daterad 24 aug 1904. Motivets mått ca 30x39cm. Liten flisa Läs mer...
600 000 SEK
Carl Kylberg (1878-1952)
Carl Kylberg (1878-1952) Olja på duk uppfäst på papp. Motiv; Solnedgång vid kvarn, Monogramsignerad CK och daterad 1911. Motivets mått ca 64x61cm. Proveniens; Uppsala Auktionskammare Läs mer...
215 000 SEK
Lennart Jirlow (1936–2020)
Lennart Jirlow (1936–2020) Olja på duk. Motiv; På väg till Växthuset, Provence. Signerad L Jirlow. Motivets mått ca 96x130 cm. Proveniens Uppsala Auktionskammare 2010 11 Läs mer...
210 000 SEK
RING
RING, platina, briljantslipad diamant 1,70 ct, W(H)/VS2, HRD certifikat 08015847011, 19 briljantslipade diamanter 1,52 ctv, TW/VVS, Kaplans Safir 2011, stl 17,25 mm, vikt 10,0 g, Läs mer...
100 000 SEK
RING, 18K
RING, 18K vitguld, navettslipad diamant ca 1,85 ct, ca TW(G)/VS1, 14 briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca TW-W/VS, Ge-Kå Kaplans, Stockholm 1970, stl 17,25 mm, Läs mer...
70 000 SEK
ENSTENSRING, 18K
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 2,85 ct enligt gravyr, ca Light Yellow-Yellow/VS2, Kaplans Stockholm 1976, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g. Läs mer...
67 000 SEK
SYSKONRING, 18K
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 2,01 ctv (0,99+1,01 ct enligt gravyr), ca W-TCr(H-I)/VS1-VS2, Kaplans, Stockholm 1973, stl 17,5 mm, vikt 5,6 g. Läs mer...
62 000 SEK
Herrur, Rolex Daytona
Herrur, Rolex Daytona 18K X436576 automatisk diamantindex med skadat läderarmband med viklås 18K kopia på värderingsintyg Kaplans Läs mer...
60 000 SEK
ENSTENSRING, 18K
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,25 ct TW(G)/VS2 enligt gravyr, stl 16 mm, Kaplans Guldsmedsverkstad, vikt 11,1 g. Läs mer...
60 000 SEK
Herrur, Rolex Oyster
Herrur, Rolex Oyster Perpetual Day-Date 18K, Automatisk, Safirglas (Skadat vid kl 12,1 och 2), Diamantindex, Briljantkrans, Lackerade visare, Presidentlänk, Viklås, Refnr: 18048, Snr: 5976432, Värderingsintyg Läs mer...
59 000 SEK