Avslutade auktioner liknande auktionskammare
Penselvas, Kina, 1800-tal
Bambu. Med skuren dekor av landskap och skrivtecken. Inköpt på Uppsala Auktionskammare, 2020, efter profesor Jan Wirgins samlingar. Sprickor. (Höjd 14) Läs mer...
2 100 SEK
Carl Kylberg (1878-1952)
Carl Kylberg (1878-1952) Olja på duk uppfäst på papp. Motiv; Solnedgång vid kvarn, Monogramsignerad CK och daterad 1911. Motivets mått ca 64x61cm. Proveniens; Uppsala Auktionskammare Läs mer...
215 000 SEK
Lennart Jirlow (1936–2020)
Lennart Jirlow (1936–2020) Olja på duk. Motiv; På väg till Växthuset, Provence. Signerad L Jirlow. Motivets mått ca 96x130 cm. Proveniens Uppsala Auktionskammare 2010 11 Läs mer...
210 000 SEK
Gotländska dokument, 1792 och framåt
Sigill från Visby Auktionskammare mm Läs mer...
10 400 SEK
Gösta Adrian-Nilsson 1952
GÖSTA ADRIAN-NILSSON (1884-1965)Komposition 52, monogramsignerad och daterad GAN 52, akvarell, 24x33 cm;PROVENIENS:Uppsala Auktionskammare, 2013, auktionsnummer 418. Läs mer...
9 000 SEK
Alfred Wahlnber
ALFRED WAHLBERG (1834-1906), Flicka i skogsbryn, 1877,signerad Beaulieu 77 Alf Wb-g, olja på duk uppfordrad på pannå, 23x31PROVENIENS: Uppsala Auktionskammare 2014 Läs mer...
4 000 SEK
MATSERVIS "GULLVIVA", 51 delar, flintgods. Gunnar...
Dekor av gullvivor. Auktionskvitto från Göteborgs Auktionskammare från 1916 medföljer. 16 mattallrikar, andra sortering 12 förrättstallrikar, varav 2 st andra sortering. 12 djupa tallrikar 7 Läs mer...
5 000 SEK
AUKTIONSKATALOGER, 2000-tal.
Kataloger från Uppsala Auktionskammare, Stockholms Auktionsverk, Bukowskis, Bruun Rasmusen. Läs mer...
400 SEK
Auktionskataloger
AUKTIONSKATALOGER, 6 kartonger, Stockholms Auktionsverk, Bukowski´s, Uppsala Auktionskammare, Bruun Rasmussen m.fl. auktionshus. 231796. Läs mer...
1 000 SEK
405947. PARTI KATALOGER, Stockholms Auktionsverk o...
Ej genomgångna. Obetydligt slitage. Läs mer...
750 SEK