Avslutade auktioner liknande Auktion 3 12 18
Bestick silver 26 dlr MGAB Uppsala 1950-tal
Bestående av; 12 knivar, längd 21 cm, 2 smörknivar, 12 gafflar längd 18 cm total vikt ca 734 gram Bruksslitage. Repor. Läs mer...
3 600 SEK
Gunnar Cyrén
Gunnar Cyrén, besticksuppsättning, 76 delar, "Nobel", Gense/Yamazaki. Guldpläterade. Bestående av: 2 par fiskserveringsbestick, 24 cm. 13 fiskgafflar, 18,5 cm. 13 fiskknivar, 21 cm (ett grönt Läs mer...
11 000 SEK
Bestickservis, 101 delar, silver, "Olga", övervä...
18 bordsknivar, längd 21 cm. 12 smörgåsgafflar, längd 14,5 cm. 12 bordsskedar, längd 18 cm. 16 smörgåsknivar, längd 17,5 cm. 16 dessertskedar, längd 16 cm. Läs mer...
18 550 SEK
Grafikportfölj, 12 st, "Ljusets år".
Litografier, signerade och daterade -84 och -85, numrerade EA 18/30. Carolus Enckell, Mauri Favén, Jorma Hautala, Erkki Hervo, Reino Hietanen, Juhani Linnovaara, Sakari Marila, Jukka Läs mer...
700 EUR
W.A. Bolin
W.A. Bolin, smyckesägg, helbriljanterat ägg, med svart emalj, med kedja 18K guld och silver. Ägg mått utan ögla ca 18 x 12 mm. Kedja 18K Läs mer...
42 000 SEK
Tapio Wirkkala
Tapio Wirkkala, bestickuppsättning, 28 st, silver, "Tapio", Kultakeskus, Tavastehus, mestadels 1950-60-tal. 6 gafflar, längd 17,5 cm 6 knivar, 19,5 cm 6 dessertskedar, ca 18 cm Läs mer...
720 EUR
Bestickservis, 64 delar, Gustaf Möllenborg, Stock...
Graverat monogram under öppen krona. 9 matskedar, längd 21 cm. 6 bordsskedar, längd 18 cm. 9 matgafflar, längd 19,5 cm. 10 bordsgafflar, längd 18,5 cm. Läs mer...
16 010 SEK
CG Hallberg, bestickuppsättning, 147 delar, silve...
Graverat monogram "MB" för Mathilda Broström. 24 matskedar 21,8 cm 23 matgafflar 21,4 cm 24 bordsskedar 18,6 cm 23 bordsgafflar 18,4 cm 24 teskedar 14,4 Läs mer...
40 400 SEK
Armband 18K vitguld med navettslipade safirer och ...
totalvikt ca 0.90 ct, bredd ca 12 - 25 mm, längd 18 cm, vikt 33 g. Etui medföljer. Bruksslitage. Safirerna sannolikt behandlade. Läs mer...
23 000 SEK
Sven Arne Gillgren, vas/bägare, silver, GAB (Guld...
Slät rak modell med dekor av vågband i övre kanten samt graverade initialer HB på livet. Höjd 18 cm, diameter upptill 12 cm. Vikt 421 Läs mer...
4 200 SEK